Dni z językiem w Białymstoku

Niezwykły język, jakim jest hiszpański zbliża ludzi, fakt ten wykorzystali organizatorzy Dni Hiszpańskich 2013, czyli fundacja Gran Via oraz Białostocki Ośrodek Kultury, którzy zaproponowali trzydniowy maraton z językiem hiszpanskim. Przepełniony atrakcjami program był w stanie zaskoczyć nawet najbardziej wymagających uczestników. Impreza trwała trzy dni (od 18.03 do 20.03) i odbyła się w Białymstoku. Wydarzeniu towarzyszyły typowo hiszpańskie klimaty. Dzięki warsztatom kulinarnym można było dosłownie poczuć smaki Hiszpanii. Seanse filmowe, takich dobrych filmów jak „Después de Lucía” w reżyserii Michel’a Franco, czy też „Primos” Daniela Sanchez Arevalo albo „La Chispa de la vida” w reżyserii Alexa de la Iglesia, przybliżyły zarówno język, kulturę jak i specyfikę hiszpańskich filmów.

Mający miejsce w drugi dzień imprezy, spektakl teatralny, zatytułowany „Bodas de sangre” (aut. Federico García Lorca) i zaprezentowany przez uczniów hiszpańskiej klasy z miejscowego liceum, uczył (zarówno aktorów jak i widzów) oraz zaskakiwał. Uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w doskonałym koncercie „REI CEBALLO & CALLE SOL”, którego cena mieściła się w granicach 35 – 45 zł (w zależności od dnia zakupu biletu), bez względu na wszystko, wykonanie było na tyle dobre, a wrażenia na tyle niesamowite, że naprawdę było warto. Bez nauki hiszpańskiego, nie za pośrednictwem filmu, muzyki czy też teatru, ale już w bezpośredniej formie, oczywiście nie obyłoby się podczas Dni Hiszpańskich, właśnie dlatego dzieci i młodzież zaproszeni zostali na darmową lekcję języka hiszpańskiego, natomiast dla lektorów tego języka zorganizowane zostały również bezpłatne warsztaty. Wszyscy miłośnicy gry na gitarze mieli okazję zupełnie za darmo zapoznać się z typową dla Hiszpanii gitarą flamenco podczas warsztatów z José Ignacio Gonzalez Santiago.

Na tym jednak nie koniec muzycznej strony imprezy, podczas ostatniego dnia odbyły się także taneczne warsztaty z Latin Studio. Ciekawymi atrakcjami były dodatkowo wernisaż wystawy „Barwy Meksyku” oraz „Bye bye Hawana!, czyli niezwykle interesująca prezentacja podróżnicza. Na zakończenie Dni Hiszpańskich posłuchać można było Dj’a Roberta El Camino. Większość propozycji była bezpłatna, jednak niektóre z nich, takie jak filmy czy koncerty, wymagały uiszczenia odpowiedniej opłaty. Impreza nie była jednak typowo lokalna, patronowali ją bowiem między innymi: Ambasada Meksyku w Polsce, Extenda Agencja Promocji Regionu Andaluzji czy też Gazeta Wyborcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *